Złota jesień jest bardzo lubianym tematem przez dzieci i dostarcza im wielu inspiracji. Dzieci na zajęciach robią ludziki z kasztanów i żołędzi, kolorowe bukiety z liści czy też owocowo-warzywne kukiełki teatralne. W naszym przedszkolu niewątpliwą królową tegorocznej jesieni została DYNIA. Siedemnastego października w grupach starszych: Kangurki 1 i Kangurki 2 zorganizowaliśmy Dzień Dyni.

Święto zostało poprzedzone licznymi przygotowaniami: zajęcia tematyczne o warzywach, dekoracja kącika przyrodniczego wspaniałymi okazami dyni, wykonanie prac plastycznych dekorujących salę oraz wnętrze szatni. Dzieci doskonale pokazały, że Święto Dyni może być naszym, polskim świętem i nie tylko Halloween kojarzy się z dynią.  Środa w grupach starszych była dniem finałowym Święta Dyni. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej farmie. Na początku dzieci powitały się „Dyniową rymowanką” i wysłuchały wiersza na temat pomarańczowego warzywa.

Kolejno odbyła się prezentacja dyń, przyniesionych przez dzieci w formie zabawy odwzorowującej  literkę „O” za pomocą dyń. Były liczne konkurencje sportowe z dynią: rzut piłeczką do celu – „głodnej dyni”, dyniowe kręgle, slalom dyniowy, podawanie warzywa w rzędach na różne sposoby. Nie zabrakło także dyniowych łamigłówek, czyli zagadek matematycznych z wykorzystaniem warzyw dyniowatych. Zaprosiliśmy panie kucharki na kilka konkurencji sportowych, z którymi poradziły sobie tak dobrze jak nasze Kangurki. W zamian mogliśmy liczyć na zupę z dyni z prażonymi pestkami na obiadek przedszkolny. W tym dniu ta zupa smakowała wyjątkowo dobrze. Na podsumowanie zajęć dzieci udekorowały największą dynię – w efekcie powstała pomarańczowa królowa, która ozdobiła nasz kącik przyrodniczy.

Dzieci z pewnością wiele się nauczyły o dyni: o tym jak z małego nasionka rośnie olbrzym, jak przyroda może pobudzać wyobraźnię.  Dziękujemy rodzicom za piękne pomarańczowe ubrania i wspaniałe okazy dyni.

                                                                      

                                                                                   Nauczycielka Magdalena Ćmok