Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka, w tym dziecka. W dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie bardzo ważne jest, aby wprowadzać teatr w życie od najmłodszych lat. Tu nie wszystko się świeci, mówi i oddziałuje na nasz umysł w sposób bierny, gdy siedzimy i patrzymy na ciągle zmieniające się obrazki w telewizorze.

Tu odwrotnie – trzeba wysilić swoją wyobraźnię. Tu świat wyobraźni nie ma żadnych granic. Zadaniem przedszkola jest zainteresowanie dziecka teatrem. Zabawy teatralne, cykliczne spotkania z teatrem w przedszkolu oraz wycieczki do teatrów są nieodłącznym elementem edukacji w naszej placówce. 29 października 5-cio i 6-ciolatki z Przedszkola Nr 2 obejrzały przedstawienie teatralne „Brzydkie Kaczątko” na małej scenie w bielskim Teatrze Lalek Banialuka.

Dyrektor teatru p. Lucyna K. mówi, że przekaz o inności i wykluczeniu w świecie zwierząt, jest jak najbardziej aktualny w świecie ludzi. Dzieci mogą się naocznie przekonać, że odrzucenie w środowisku zdarza się często, ale ci, którzy odrzucają, nie są pewni własnej pozycji i dlatego boją się o nią. Nie ma nic łatwiejszego, niż poniżanie innych, szczególnie takich, którzy różnią się w pewien sposób od pozostałych. Kaczątko w bajce jest inne, niż jego rówieśnicy i jest wyjątkowo nieporadne. Jednak gdy dorośnie, wszystkie kaczki z jeziora będą zachwycone i nazwą go królewskim łabędziem.

Bajka bawiła nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Przedszkolaki w znakomitych nastrojach wracały do przedszkola i chętnie opowiadały o tym, czego się dowiedziały i co zobaczyły. W kolejnych dniach towarzyszyły nam słowa śpiewanej w teatrze piosenki:

 

„Kiedy ci mówią, że jesteś dziwny, ale dlaczego wcale nie wiesz,

To powiedz sobie zawsze, że jesteś najlepszą wersją samego siebie.

Każdy się przecież inny rodzi, ale zupełnie to nie szkodzi!”

                                                                                  Nauczycielka Magdalena Ćmok