Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty. W ten sposób Irlandczycy witają wiosnę.

W naszym przedszkolu również dzieci z grupy średniej i z grup starszych miały okazję zapoznać się z tradycjami irlandzkiego święta. Przedszkolaki zaznajomiły się z symbolami tej Zielonej Wyspy, takimi jak trójlistna koniczyna, kolor zielony, flaga i godło Irlandii oraz osobą Św. Patryka, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Ponadto dzieci obejrzały w ramach zajęć tematycznych na temat Irlandii prezentację multimedialną i miały okazję zatańczyć fragment tańca irlandzkiego. Przedszkolakom bardzo spodobała się ta zielona wyspa…

patryk2

Święty Patryk urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec. Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Nauczycielka: Magdalena Ćmok