Wiosna jest najbardziej oczekiwaną porą roku po długiej zimie. Na powitanie wiosny już po raz kolejny w przedszkolu zorganizowano konkurs recytatorski. Tym razem wiosny szukaliśmy nie tylko w pogodzie, ale przede wszystkim w poezji. Na konkurs zapisało się 16 dzieci. Atrakcją w tym roku były: przerywniki, rymowanki o wiośnie, zagadki i wiosenne piosenki, przy których można było pląsać, klaskać i tańczyć.

Poprzez wspólną wyliczankę wybraliśmy panią wiosnę, która przypomniała nam fragment wiersza o rozpoczynającej się porze roku i budziła kwiatem śpiące na dywanie niedźwiedzie. Dzieci pod okiem rodziców dobrze opanowały tekst w domu, ale same występy były dla nich nie lada wyzwaniem. Z recytacją nie mają problemów dzieci odważne ,dla dzieci nieśmiałych  stanowi ona dużą barierę do przezwyciężania. Praca nad właściwą recytacją wymaga od dziecka chęci i zaangażowania.

Tekst trzeba było powiedzieć głośno, zachowując przy tym odpowiednie fazy oddechu. Nauczanie  właściwej interpretacji tekstu wymaga wielu ćwiczeń intonacyjnych, jak i oddechowych. Sukces dziecka w konkursach  zapewni praca nad poprawną wymową, wyrazów i zdań, właściwą intonacją i akcentami  logicznymi. Uczenie się wierszy na pamięć i wdrażanie do recytacji  jest doskonałym środkiem kształcącym pamięć, wyobraźnię, bogacącym przeżycia uczuciowe. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe za wspaniałą prezentację wierszy. Dziękujemy wszystkim występującym oraz ich rodzicom.

                                                                                                                             Nauczycielka: Lidia Kubala